Broj poruka : 149 Reputation : 0 Datum upisa : 17.08.2013
Letnja hrizantema
Afrička margareta je biljka atraktivnog cveta živopisnih boja i nijansi koja voli sunce. Krase je dugi i nazubljeni tamnozeleni listovi
UKOLIKO želite baštu ili balkonske žardinjere tokom leta da osvežite cvetovima živopisnih boja i nijansi, neka vaš izbor bude afrička margareta ili osteospermum. Afrička margareta je biljka atraktivnog cveta živopisnih boja i nijansi koja voli sunce. Krase je dugi i nazubljeni tamnozeleni listovi. Na vrhu stabljike nalazi se cvet koji podseća na ivančicu, odnosno letnju hrizantemu. Cvetna glavica sastoji se od centralnog diska i neobičnih latica. Centralni disk može da bude plave, žute ili ljubičaste boje, a latice bele, krem, žute, ružičaste, purpurne i višebojne. U prirodnom okruženju letnja hrizantema cveta od proleća do početka leta, a onda prestaje sa cvetanjem i ponovo cveta tek na jesen. Međutim, zahvaljujući radu oplemenjivača stvoreni su kultivari koji cvetaju tokom celog leta. U našim krajevima osteospermum je jednogodišnja vrsta. Može da prezimi slabiji mraz, ali ne i oštru zimu. Kada su dani oblačni, cvetne glavice afričke margarete su zatvorene. Da bi biljka lepo napredovala potrebno joj je dobro propusno humusno zemljište i sunčani položaj. Letnja hrizantema veoma dekorativno deluje u visećim košarama, a često se koristi za ivičnjake ili kao pokrivač tla.
Broj poruka : 107 Reputation : 0 Datum upisa : 17.08.2013
Kako pravilno orezati loniceru
Vrlo dekorativna i otporna lonicera savršena je puzavica za mirišljavi kutak na terasi. Varijeteti obuhvataju mnoštvo kombinacija boja: ružičasto-crvene, belo-žute i jarkonarandžaste cvasti predstavljaju neodoljiv izbor.
Listopadna biljka lonicera dostiže visinu do 4 a neke čak i do 10 metara. Donji listovi su elipsoidni dok su gornji listovi međusobno srasli. Cvetovi današnjih varijeteta mogu biti u različitim bojama - od ružičasto-crvene i belo-žute kombinacije, pa sve do narandžastih, jarkih cvasti. Najlepši miris lonicera širi u junu kad su cvasti potpuno otvorene. Postoje dve različite vrste - žbunasta lonicera, koja je nešto niža i puzavica, koja se najviše koristi za obrastanje zidova, ograda i pergola. Njoj treba obezbediti dobar oslonac.
Loniceri odgovara zemlja bogata humusom i od marta do septembra joj treba stalno dodavati đubrivo. Uživaće najviše na osunčanom ili poluosunčanom mestu. Kako se brzo širi zasadite je uvek odvojenu od drugih biljki da ih ne bi "pojela".
Orezivanje puzavica: Lonicera japonica se ne mora orezivati redovno. Jednostavno samo kontrolišite rast tako što ćete u proleće orezati sve izdanke koji prerastu željenu veličinu. Takođe, valja ukoniti i slabe, odnosno oštećene stabiljke. Kod Lonicere periclymenum treba orezati oko jednu trećinu grana i to odmah posle cvetanja. Za radikalno osvežavanje puzavica, možete skratit grane na oko 60cm od zemlje, čime će se podstaći novi rast. Orezivanje žbunastih vrsta: Kod Lonicere tatarice, slobodno uklonite slabe i stare stabiljke koje usporavaju rast novih iz korena a svaku treću staru granu odsecite. Takvo radikalno orezivanje preporučuje se u u poznu zimu ili rano proleće. Žbunasta Lonicera nitida koja može da služi i kao živa ograda orezuje se i do tri puta godišnje, u periodu od proleća do jeseni. Za radikalno orezivanje, možete je skratiti na oko 15 santimetra od zemlje.