Melancholia
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Melancholia

..Ljubav koju dajemo je jedina ljubav koja ostaje u nama….


Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Ako niste znali...

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1Ako niste znali... Empty Ako niste znali... Uto Avg 20, 2013 8:38 am

Sjajna

Sjajna

Grožđe - eliksir zdravlja i mladosti


Grožđe deluje kao prirodni tonik organizma, usporava starenje, odnosno sprečava demenciju i degenerativne očne bolesti. Rezveratrol pozitivno utiče na funkcije mozga

Ako niste znali... 16_620x0

Uživanje u grožđu (Vitis vinifera) datira još od drevnih naroda, koji su ga koristili kao eliksir mladosti. Pretpostavlja se da je prvo grožđe raslo oko obala Crnog mora šireći se ka jugu, još pre osam hiljada godina. Veruje se da su prva vina nastajala nekontrolisano na visokim temperaturama, gde je brzo dolazilo do vrenja soka grožđa. Takva vina bila su prava dionizijska poslastica - gusta, sirupasta i slatka. Najčešće su razređivana sa vodom i mešana sa začinskim biljem, medom i sirom. Sve do sredine 19. veka svaki isceđen sok od grožđa odmah je pretvaran u vino. Tek otkrićem pasterizacije uspeli su da dobiju nefermentisani sok kao posebno piće.


Iako postoje brojne sorte, većina uživalaca zna za belo i crno grožđe.

Crno grožđe treba da bude što tamnije, gotovo crno, a kada se grozd protrese zrna ne smeju da ispadaju. Kožica crnog grožđa veoma je vredna jer obiluje fenolnim materijama koje mu daju boju i ukus, a ljudima zdravlje. Sadrži i polifenole rezveratrole, antocijane, katehine i kvercetine. Oni su antioksidansi koji uništavaju štetne supstance, kao i slobodne radikale koji mogu da izazovu tumor. Čuvaju i prohodnost arterija smanjujući tako rizik za bolesti srca. Smanjuju i zgrušavanje krvi i snižavaju loš holesterol. Za rezveratrol je dokazano da pozitivno utiče na mentalne i druge funkcije mozga, smanjujući rizik od moždanog udara.

Crno grožđe trebalo bi jesti što češće i zbog kalijuma, mangana, vitamina C, B1 i B6. Ali i zbog obilja biljnih vlakana, kalcijuma i gvožđa. Istraživanja su pokazala da crno grožđe povećava nivo melatonina, hormona neophodnog za dobar san.


Ako niste znali... 16a

Belo grožđe je u mnogo čemu slično crnom. Ima približno istu energetsku vrednost, što

znači oko 20 odsto šećera, ali je u odnosu na crno grožđe siromašno fenolima. Takođe nije preterano bogato ni kalijumom i kalcijumom.
Suvo grožđe je zbog svoje slatkoće i lepljivosti dugo izbegavano, jer se smatralo da dovodi do propadanja zuba. Novija istraživanja su dokazala suprotno. Supstance iz suvog grožđa suzbijaju rast bakterija odgovornih za nastanak karijesa i bolesti desni, jer obiluju fruktozom i glukozom a ne saharozom, glavnim krivcem za oboljenja usne duplje.

Vinsko sirće trebalo bi da se nađe u svakom domaćinstvu, jer je istovremeno i hranljivo i lekovito. Vinsko sirće hladi i steže, smiruje dijareju i krvarenje. Od vinskog sirćeta spremaju se obloge za razne bolesti, a povremeno pranje celog tela mešavinom sirćeta i vode čisti kožu i otvara pore, pospešuje cirkulaciju krvi, čime organizam postaje otporniji na razne bolesti i spoljašnje štetne uticaje.

Osim što osvežava, grožđe predstavlja lek za čišćenje krvi, regulisanje varenja, uklanjanje masnih naslaga, lečenje upalnih procesa, kao i za uklanjanje reumatskih tegoba i kožnih alergija. Grožđe deluje kao prirodni tonik organizma, usporava starenje, odnosno sprečava demenciju i degenerativne očne bolesti. Ne sadrži holesterol, ali utiče na stvaranje dobrog holesterola HDL. Zbog toga se grožđe posebno preporučuje deci, starijim osobama, rekonvalescentima, praktično svima, osim dijabetičarima, koji ovu voćku moraju pažljivo da koriste.


Ukoliko želite istinski ukusno grožđe, treba kupovati samo zrele grozdove, jer jednom ubrani grozdovi više ne sazrevaju. Poželjno je da zrnevlje grozda bude zelenkastožute boje. Grožđe se pere neposredno pre jela, a da bi se očuvalo sveže drži se u plastičnoj kutiji u frižideru.


Ako niste znali... 16c

ČISTAČ JETRE

Grožđe sadrži jabučnu i vinsku kiselinu, pektine, odnosno materije koje usporavaju resorpciju masti, tanine, među kojima posebno antocijan, važan za obnavljanje krvi. Od vitamina sadrži vitamin A i C, i vitamine B grupe, a od minerala kalcijum, kalijum, gvožđe, magnezijum. S obzirom na to da sveži sok sadrži takođe sve ove sastojke, predstavlja izuzetan čistač jetre, a takođe pomaže pri izbacivanju urinske kiseline iz tela.


DIJETA
Ukoliko zdravlje dozvoljava, dvadesetak dana treba držati dijetu sa grožđem, koja se smatra jednom od najboljih. Preporučeno je da se jede 1 do najviše 2 kilograma grožđa, bolje crnog jer je zdravije i čisti organizam od raznih toksina. Ne samo što će se skinuti višak kilograma nego će se regulisati varenje i apetit, a koža će zablistati svežinom. Naravno, potrebno je i da dodatna hrana bude nemasna i lagana.

S druge strane, vino kao najznačajniji proizvod od grožđa, predstavlja dobar antioksidans koji štiti krvne sudove i srce. Istovremeno, povećava nivo estrogena, deluje baktericidno i usporava delovanje virusa. Ovo se posebno odnosi na crno vino, ali ga treba piti u umerenoj količini, odnosno sto mililitara dnevno.


EKSTRAKT

Kožica i seme crnog grožđa, koji se odbacuju dok se pravi vino, predstavljaju riznicu lekovitih sastojaka. Od ovih "otpadaka" istraživači na madridskom Univerzitetu napravili su ekstrakt GADF, koji je izuzetno bogat vlaknima i antioksidansima. Ukoliko se doda svakodnevnoj ishrani, ovaj grožđani ekstrakt može da prepolovi rizik od srčanih napada, jer smanjuje krvni pritisak povoljno i loš holesterol.

Novosti

2Ako niste znali... Empty Re: Ako niste znali... Uto Avg 20, 2013 8:40 am

Sjajna

Sjajna

Dinja: Mnogo svežine u malo kalorija


Jedna kriška dinje ima samo 60,70 kalorija, bogata je vitaminom A, blagotvornim za oči i kožu, kao i vitaminom C.

Ako niste znali... 1714159889520fb74c37be2590901733_orig

Osvežavajuća dinja sadrži 88 procenata vode, a malo šećera (11%), kao i magnezijum, kalcijum i vitamine. Ovakav sastav čini je idealnom za vrele letnje dane. Jedna kriška ima samo 60,70 kalorija, bogata je vitaminom A, blagotvornim za oči i kožu, kao i vitaminom C.

Ova dva antioksidansa u kombinaciji štite organizam od kardiovaskularnih bolesti i starenja. Dinja je najaromatičnija u porodici bundeva kojoj pripada, značajan je izvor minerala i oligoelemenata.

Kalijum pomaže našem telu da se oslobodi viška natrijuma i tako snižava povišen krvni pritisak. Istraživanja pokazuju da osobe koje je jedu tokom dužeg perioda mogu da stabilizuju pritisak.

Međutim, ova namirnica može da deluje nadražajno na stomak kod osetljivih osoba jer rastvara digestivne sokove i može da ubrza probavu i izazove dijareju jer sumpor iz dinje nadražuje služnicu želuca i creva.

Da bi se ovi problemi izbegli, birajte zrelu dinju i jedite je više puta dnevno u manjim količinama, a lakše se vari ako je zapečete u rerni na foliji dvadesetak minuta.

Dinja potiče iz Azije, u staroj Kini je bila poznata milenijum pre nove ere, a u Bibliji se spominje da su Izraelci pošto su napustili Egipat i s Mojsijem 40 godina lutali pustinjom, žalili za svojom omiljenom hranom - dinjom. Poznato je da je čuveni lekar Hipokrat osobama sa slabim varenjem savetovao da posle jela pojedu krišku dinje prelivenu vinom.

Osim ploda, posebno su ukusne i lekovite osušene semenke koje se preporučuju bubrežnim bolesnicima koji imaju pesak. I zelene i narandžaste dinje podjednako su sočne, slatke i niskokalorične. Najpoznatiji svetski kulinari

Francuzi pripremaju pedesetak jela sa dinjom, uključujući supe, palačinke, slana i ljuta jela sa ovom namirnicom, a kod nas se najviše koristi kao poslastica i letnje osveženje.

Dovoljna je jedna kriška dinje da podstakne rad bubrega, snizi krvni pritisak i olakša varenje. Iako je dostupna tokom cele godine, sezona njenog sazrevanja je u julu i avgustu.

Pri kupovini treba da obratite pažnju na peteljku oko koje se mogu stvarati kapljice vlage, što je znak da je ubrana prerano. Kod zrele dinje peteljka lako otpada, a na tom mestu ostaje malo udubljenje, dok druga strana dinje mora da bude mirisna i čvrsta.

Izbegavajte dinje koje imaju mekane delove, tamna oštećenja ili napukline. Isečenu dinju čuvajte u frižideru u zatvorenoj posudi jer ima jak miris koji mogu da pokupe druge namirnice, posebno mlečni proizvodi.

B92

3Ako niste znali... Empty Re: Ako niste znali... Sub Sep 07, 2013 11:02 am

Sjajna

Sjajna

Tamna čokolada čini vas lepšim


Ova poslastica uspešno štiti od UV zračenja, vitamini, minerali i antioksidansi kojima je bogata hrane kožu, a verovali ili ne štiti i zube

Ako niste znali... Tamna-cokolada-1378204049-12354

Tamna čokolada koja ima nizak nivo šećera, a visok niva kakaoa. Bogata je vitaminima, mineralima i antioksidansima koji hrane kožu.

Zbog tih svojih karakteristika pomaže kod suve kože, a pomoću flavonola koji sadrži može veoma uspešno da je štiti od UV zraka. Takođe, smanjuje stres, samim tim i bore, a ukoliko od nezaslađene tamne čokolade, meda i jogurta napravite masku za kosu, ona će joj dati sjaj i podstaći njen rast.

Konzumiranje čokolade smanjujete nivo hormona stresa jer povećava lučenje seratonina, odgovornog za stanje sreće. Takođe sprečava razgradnju kolagena, proteina koji održava kožu lepom i mladom.

Brojna ispitivanja su potvrdila i da je tamna čokolada uspešna u snižavanju krvnog pritiska, te i da u manjim količinama ova poslastica postiže isti efekat kao i neki dijetetski proizvodi namenjeni visokom pritisku.

I na kraju, verovali ili ne, iako su nas još od detinjstva upozoravali da ne preterujemo sa slatikišima da ne pokvarimo zube, naučnici su potvrdili da je 12 grama tamne čokolade dnevno dovoljno za očuvanje zubne gleđi.

Kurir

4Ako niste znali... Empty Re: Ako niste znali... Uto Nov 26, 2013 11:37 am

Sjajna

Sjajna

Šafran čuva dobar vid

Ako niste znali... Images?q=tbn:ANd9GcQvOfOMVUi-M6op2OWXw943H-Gk_tPnWQibi6vcPibVJM3Ik_ZQ

Britanski naučnici utvrdili da šafran, koji se upotrebljava kao začin u kulinarstvu, može da sačuva oštar vid i spreči nastanak starosne makularne degeneracije, koja je najčešći uzrok slepila

Ako niste znali... 158278631_620x0

ČULO vida ne mora da oslabi sa godinama. Naime, britanski naučnici su utvrdili da šafran, koji se upotrebljava kao začin u kulinarstvu, može da sačuva oštar vid i spreči nastanak starosne makularne degeneracije, koja je najčešći uzrok slepila starijih osoba. Zbog obilja vitamina A, koji je zaslužan za dobar rad očiju, naročito mrežnjače, preporučuje se uzimanje šargarepe i bundeve, kao i orašastih plodova. Na proces usporavanja slabljenja čula vida mogu da utiču i ribe bogate omega tri masnim kiselinama, a najbolje bi bilo da tunu ili lososa uvrstite najmanje jednom nedeljno u jelovnik. Noćni vid poboljšavaju borovnice.


Očni mišići mogu da se ojačaju i nekim vežbama, a dovoljno je ovom treningu posvetiti svega nekoliko minuta dnevno.

* Zatvorite oči i čvrsto stisnite kapke. Otvorite oči i trepnite brzo nekoliko puta. Ponovite ovu vežbu tri do pet puta.

* Uzmite olovku i ispružite ruku. Polako približavajte olovku vrhu nosa. Očima pratite kretanje olovke.

* Pogledajte gore, pa dole. Zatim pokrećite oko kao da pratite kazalju na satu. Ponovite vežbu ali sa rotacijom u suprotnom smeru.

Ako nemate vremena za ovaj očni trening trudite se da što češće trepćete, jer na taj način prirodno čuvate čulo vida. Što više trepćete, vaše oči su zdravije.

Novosti

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Similar topics

-

» Mozda niste znali...

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu